Atbalstītāji

Swedbankkarte

Student Challenge // TechChill

Ik gadu TechChill organizē Studentu Izaicinājumu, divas nelielas workshop sesijas, kas dod iespēju studentiem:

  • Dzirdēt dažādu jaunuzņēmumu vadītāju pieredzes stāstus un praktiskus ieteikumus kā nonākt no idejas līdz produktam;
  • Iepazīties ar Baltijas ekosistēmu un noskaidrot sīkāk kas ir lielākie Baltijas akceleratori un pēc kādiem kriterijiem viņi uzņem komandas.
  • Izmēģināt roku arī pašiem būvējot idejas un saprotot sīkāk, kas ir jāņem vērā tās veidojot.


Workshop sesijas norisināsies divas dienas 11. un 13. maijā no 17:00-19:00. Dalībnieki, kas apmeklēs abas sesijas iegūs TechChill biļetes par brīvu un dāvanas no organizatoriem. Lai pieteiktos sesijām ir jāaizpilda īsa anketa līdz 10.maijam. https://ej.uz/student_challenge2021

Kā arī sīkāk par pasākumu var atrast mūsu FB lapā -> https://www.facebook.com/events/211500037149365

TechChill ir lielākais jaunuzņēmumu pasākums Baltijā, kas ik gadu pulcē jaunuzņēmumu vadītājus, investorus un citus ekosistēmas spēlētājus, lai veicinātu Latvijas atpazīstamību pasaulē.

Šogad Stdentu Izaicinājums tiek organizēts kopā ar Latvijas galveno jaunuzņēmumu kopstrādes vietu https://riga.techhub.com/ un jauniešu STEM komūnu https://www.theraccoons.org/

Here comes the Student Challenge! For multiple years in a row, it's the must have side event of TechChill. This year is no exception we are giving you, students*, the chance to get to know the startup ecosystem and get your hands dirty!

The Challenge will consist of two events on the 11th and 13th of May where you will both get to:

  • hear short presentations from startup founders and ecosystem players;
  • will have to challenge yourselves by developing your own ideas (as silly or serious as you want).


Those who will attend both events will get to receive free ticket to TechChill this year (+ merch from the organizers).

Get your cracking ideas ready, sign up using the form below and we will see the wackiest of you at the official TechChill side event - Student Challenge 2021! Once you have signed up we will share the details on how to join the online event.

SIGN UP HERE UNTIL 10th of May https://ej.uz/student_challenge2021

11th of May - Founder Stories

Get to hear the stories from founders and how they came to develop their ideas into actual products. Founders stories will be followed by an idea generation workshop, where in groups you will need to come up with your own startup idea. Don't worry - we will guide you through this!

13th of May - Finding Funding

During the second session you will get to know main startup ecosystem players in Latvia and get to know our very own regional accelerators. Which will be followed by a session where you will learn how to pitch and get to develop your crazy idea further and pitch it to an audience.

More detailed agenda will be updated closer to the event!